SAVE YOUR LIFE

İş ile özel hayat nasıl birbirine karıştırılır derseniz buyurup burdan yakabilirsiniz 🙂

Hepimiz farklı uzmanlıklarda dünyaya ve kendimize deger katıyoruz. Bendeniz, B2B ( Gavurların, Business to Business dedikleri alanda pazarlama isi yapmaktayim . İlginç bir sektörde, fonksiyonel bir ürünü dünyanın her yerine pazarlamak icin uğraşıyorum, çabalıyorum.

Bizde kanun gibi uygulanan en temel araç, bilen bilir 4P (marketing mix). Yani Product (Ürün), Place (Yer), Price (Fiyat) ve Promotion (Promosyon). Amma velakin, uzun zamandır bir eksiklik olduğunu düşünmüyor değildim bu yaklaşımda. Dışardaki kanlı rekabette ve değişim hızında, sanki gözden geçirme zamanıydı 4P yi.  Uygulanması gerektiğine inandıgım tekniği tanımlamak için 4P öok yetersiz kalmaktaydı sanki.

Tam bu noktada imdadıma bir makale hızır gibi yetişti. Harvard Business Review Ocak-Subat 2013 sayısında, 4P nin yeniden yorumlamıştı  üstatlar, SAVE olarak. ( “ Rethinking the 4Ps” Richard Ettenson, Eduardo Conrado, Jonathan Knowledges, HBR, January February 2013)

SAVE

 

Özetle diyordu ki bu ekip, Product (ürün yerine) Solution (Çözüm), Place (Yer) yerine, Access (Erişim), Price (Fiyat) yerine, Value (Değer) ve Promotion (Promosyon) yerine Education (Eğitim). Yani müşterilerinizde ürününüzden çok, problemlerine ve onların çözümlerine odaklanmalısınız. Nerede bulunmanız gerektiğinden ziyade, doğru kanalları tanımlayıp, onlara erişmenin yolunu bulmalısınız. Ürününüzün fiyatını haklı çıkarmak için uğraşmak yerine müşteriye kattığınız değeri ve faydalarını iyi anlatmalısınız. Promosyondan ziyade eğitime odaklanıp, onlara gerekli bilgileri vererek, hatta eğiterek ürününüzü daha iyi tanıtmalı ve pazarlamalısınız.

Simdi ee diyorsunuz, ya bu herif  burdan nereye bağlayacak bakalim olayi. Arkadaş bu blog ta yakında çöp.com olur dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Şimdi gelin bu noktada bir durup yönümüzü tamamen farklı bir noktaya çevirelim, kendi hayatlarımıza . Bir düşünün, gün içerisinde iş yada özel çevreden kaç kişiyle iletişim kuruyorsunuz? Bunların kaç tanesi yakın arkadaşlarınız, kaçı yakın dostunuz ?

İşiniz sayesinde hayatınıza girmiş kişilerle sosyal hayatta ne kadar görüşüyorsunuz, yada görüşüyormusunuz ki. Şu aralar çevrenizin daraldığından, sürekli aynı insanlar olduğundan mı şikayet etmeye başladınız?  Ya da özel hayatınızda, bazılarınız hala doğru kadın/adam/ilişki yi bulamadığından ve bunun çok seçici davranmanızdan kaynaklandığını söyleyen yorumlardan mı şikayetçi ?

Çoğumuz aşağıdaki döngüdeki, A şahsı gibi farkında olmasada bir grubun içerisindeyiz ve yarattığımız bu comfort zone da kendimizi tekrarlayip duruyoruz. Aynı anda, nadiren görüştüğümüz, yakın arkadaş grubumuzda olmayan diğer bir arkadaşımızda (B şahsı oluyor kendisi) muhtemelen kendi grubunun içinde yuvarlanıp gidiyor, ve böyle daha nice döngü içerisinde devam ediyoruz hayatlarımıza.

Slide1

Bu şekilde hayatınıza devam ederken sıkıntısını çektiğiniz ama tamda adlandıramadığınız bir şey var, o da şu; sizi kariyerinizde doğru işe ya da pozisyona yönlendirebilecek, referans olabilecek, ortak hobilerinizi, düşüncelerinizi leb demeden kavrayıp, belki de ruhunuzu 4. boyuta taşıyacak kişiler dışarlarda bir yerlerde. Bu muhterem zaatlara erişiminiz (Access) bu şekilde devam ettiği sürece çok zor. Onların sayesinde şu an ki sorunlarınızın çözümleride (Solution) zorlaşıyor. Kişisel değeriniz (Value) doğru yerlere doğru şekilde aktarılmadığı için yerinde sayıyor ve bu canınızı haddinden sıkabiliyor.

Gördüğünüz gibi B2B pazarlamadan yola çıkarak  kişisel pazarlamaya ve onun sizin hayatınızda ne kadar önemli olduğuna bir anda geliverdik. Tabiri caizse,  kendi değerinizi iyi aktarabilme yani pazarlayabilme ve bu sayede hak ettiğiniz özel ve iş hayatınızdaki başari ve mutluluklara ulaşabilme sanırım doğru stratejilerle mümkün. Bunun günümüz koşullarında ve Türkiye gibi insan odakli  olmayan bir ülkede ne kadar zor olduğunun çok net farkındayım. Ama biraz odaklanınca doğru adımlarla, yaşadığımız tüm sorunları, basit yaklaşımlarla çözebiliriz. Her birimiz hayatımızda daha iyi olmak için ufak tefek kurtarma operasyonları yapabiliriz.

Neler mi yapabiliriz ,  örneğin erişim kanallarımızı arttırabiliriz. Daha fazla arkadaşımızı organizasyonlaramıza dahil ederek grubumuzu genişletebiliriz. Farklı, gruplardaki aktivitelere katılabiliriz. Hobilerimiz ile ilgili paylaşım gruplarına dahil olabiliriz. Kısaca  networkümüzü (Ağ) genişletebiliriz. Etrafimızdaki insanların sorunlarına biraz daha fazla odaklanıp, onları çözmelerine yardımcı olmaya çalışabiliriz. İnanın, bunların kendi problemlerinizin çözümüne ne kadar yardımcı olacağının farkında bile değiliz .

Artık değerinizi çok iyi analiz etme zamani geldi geçiyor bile.  Kendinizi sakın küçümsemeyin ve ne yapıp edip, çevrenizdeki insanlara değerinizi doğru aktarın. Bu yolda en onemli şey ne derseniz, tabi ki  Eğitim. Kendinizi geliştirmek ve farkındalık yaratmak için elinizden ne geliyorsa yapmalısınız. Sizler geliştikçe çevrenizin de bundan yeterince sebeplendiğini zaten göreceksiniz. Bu süreçte devamlı etraf ve eşrafınızdan  geri bildirimler almayı, ve bu  fikirleri iyi analiz etmeyi de yaptığınız işin doğruluğunu anlama  açısından pas geçmemelisiniz.

B2B endüstrisi için kullanılan araçlar, kişisel hayatımızada farklı bakış açıları getirebiliyormuş valla.

İç içe geçmiş ilginç bir dünyadayız hakikatten. Ne dersiniz ?

Unutmayın sizde bir nevi kendinizin cankurtaranısınız.

Always SAVE YOUR LIFE…

Evren

4 Replies to “SAVE YOUR LIFE”

 1. Vay, hic bu acidan bakmamistim, sevdim bu yaziyi, sende gelecek goruyorum Evren, bozmadan devam 🙂
  Bu arada fahri Turk Dil Kurumu yetkilisi olarak yazi diline biraz daha ozen gostermen gerektigini dusunuyorum, `de`ler, `da`lar, yazim hatalari vs. Nacizane bir tavsiye sadece 😉

  1. Tesekkurler efendim 🙂 Sizin izinizden geliyoruz. Yazi dili icin sanirim daha cok firin ekmek yemem gerekecek, yuzde yuz haklisiniz 🙂

 2. Evren Selam,
  Senin cumlelerle 4P’nin Özeti (Gerisi bahane…) :Kendinizi geliştirmek ve farkındalık yaratmak için elinizden ne geliyorsa yapmalısınız. Sizler geliştikçe çevrenizin de bundan yeterince sebeplendiğini zaten göreceksiniz. Bu süreçte devamlı etraf ve eşrafınızdan geri bildirimler almayı, ve bu fikirleri iyi analiz etmeyi de yaptığınız işin doğruluğunu anlama açısından pas geçmemelisiniz.
  http://www.evraka.com icin tebrikler,

  1. Ertugrul bey, tesekkurlerrr.. Yazilarinizi bekliyorum, degerleri fikirlerinizi ve tecrubelerinizi aktarabilecek platformunuz evrekka artik 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *